Ekstrakcja CO2Olejek CBD pozyskuje się metodą ekstrakcji dwutlenkiem węgla (CO2) w stanie nadkrytycznym. Brzmi dość zawile, ale cały proces taki skomplikowany nie jest.

Należy zacząć od tego, że do pozyskania cennych i naturalnych substancji chemicznych zawartych w konopiach (kannabinoidy, terpenoidy, flawonoidy itp) potrzebny jest ekstrachent (inaczej rozpuszczalnik). Często wykorzystuje się do tego eter naftowy czy etanol, zalewa się nim kwiatostany konopi i oddestylowuje (na 1 kg suszu potrzeba około 20l rozpuszczalnika), niestety ta metoda nie jest doskonała ponieważ zostają po rozpuszczalniku trujące związki, a pod wpływem temperatury niektóre substancję z konopi zostają bezpowrotnie utracone m. in. terpenoidy i flawonoidy. Olejki wytworzone tą metodą, możemy spotkać pod nazwą olejów RSO, ich potencjał leczniczy jest znikomy.

Tu z pomocą przychodzi ekstrakcja CO2 w stanie nadkrytycznym. Każdy pamięta ze szkoły trzy stany skupienia: gazowy, ciekły i stały, stan nadkrytyczny można inaczej nazwać czwartym stanem skupienia, stan pomiędzy cieczą a gazem, odkryty został w 1822 roku przez Francuza Charlesa Cagniarda de la Toura. Jest to stan w którym substancje poddane wysokiemu ciśnieniu i odpowiedniej temperaturze stają się płynem z zachowaniem właściwości gazu.

ekstrakcja co2

Ciśnienie rzędu 74 bar i temperatura 31° C pozwalają dwutlenkowi węgla na przejście w stan nadkrytyczny dzięki czemu ma świetną przenikliwość materiałów jak gaz, a zarazem może rozpuszczać w sobie substancje jak ciecz i dlatego jest tak dobrym i naturalnym rozpuszczalnikiem. Ekstrakt z konopi uzyskany tą metodą nie jest narażony na wysokie temperatury, zachowuje w sobie całe dobro pozyskane z konopi, jest całkowicie wolny od zanieczyszczeń (CO2 nie rozpuszcza metali ciężkich), a pozostały w ekstrakcie dwutlenek węgla rozpręża się z powrotem do postaci gazowej i nie pozostawia po sobie żadnego śladu.

schemat ekstrakcji co2
Źródło: (plik .pdf do pobrania) https://colwayinternational.com/news/downloads/213,file,ekstrakcja-nadkrytyczna.pdf