Medyczna marihuana została zalegalizowana w Polsce 1 listopada 2017 roku, ale nie oznacza to, że jest od razu dostępna w aptekach, o czym w dalszej części artykułu.
Czym różni się marihuana medyczna od rekreacyjnej?
Ogólnie rzecz biorąc jest to ta sama roślina z tym, że Marihuana medyczna pochodzi ze specjalnych, kontrolowanych upraw. Specjaliści zajmujący się uprawą medycznej marihuany hodują rośliny o odpowiednim stężeniu kannabinoidów w tym THC i CBD, tak aby było ono odpowiednio dobrane do schorzenia. Dokładną dawkę i stężenie powinien dobrać lekarz.
Pamiętaj, że stosowanie medycznej marihuany zawierającej psychoaktywny kannabinoid THC, powoduje odurzenie i zmianę postrzegania rzeczywistości.
Komu przysługuje leczenie medyczną marihuaną?
Ustawa nie precyzuje jaka choroba może być kwalifikowana do leczenia medyczną marihuaną. Przeważnie na świecie tego typu terapie stosuje się między innymi u pacjentów cierpiących na:
- Stwardnienie rozsiane
- Choroby nowotworowe
- Jaskrę
- AIDS
- Przewlekły ból
- Alzheimer
- Padaczkę, w tym padaczkę lekooporną
- Parkinsona
- Anoreksję
- Stany lękowe
- Bezsenność
- Stres
Jaki lekarz może wystawić receptę na medyczną marihuanę i gdzie można ją kupić?
Każdy lekarz dowolnej specjalizacji może wystawić receptę na preparaty z medycznej marihuany, oprócz lekarzy weterynarii.
Preparaty z medycznej marihuany (susz, olejki, kapsułki, czopki lub nalewki) powinny być dostępne w każdej aptece prowadzącej sprzedaż leków psychotropowych.
Jaka będzie cena medycznej marihuany?
Ustawa o medycznej marihuanie nie pozwala na uprawę tej rośliny na terenie Polski (dozwolone są tylko uprawy konopi, której stężenie THC nie przekracza 0,2%), dlatego surowiec będzie importowany prawdopodobnie z Izraela, Holandii, Niemiec lub Kanady co przełoży się na wyższą cenę w aptekach. Szacuje się, że cena jednego grama suszu będzie oscylować w granicach 50-60 zł. W Niemczech 5g suszu w aptece kosztuje około 70 euro.
Czy medyczna marihuana będzie refundowana przez NFZ?
Niestety, preparaty z medycznej marihuany nie będą refundowane przez NFZ.
Kiedy będzie można zrealizować receptę na medyczną marihuanę?
W aptekach na dzień dzisiejszy próżno szukać medycznej marihuany i prawdopodobnie będzie dostępna w drugiej połowie 2018 roku. Dlaczego tak późno? Wszystko za sprawą skomplikowanych i czasochłonnych procedur, które musi spełnić importer medycznej marihuany. Firma, która będzie sprowadzać medyczną marihuanę musi najpierw uzyskać zgodę na sprowadzanie i przetwarzanie dużych ilości substancji psychotropowych na terenie Polski od inspekcji farmaceutycznej, a następnie urząd rejestracji leków ma 210 dni na rozpatrzenie wniosku o wprowadzenie medycznej marihuany do obrotu.
Miejmy nadzieję, że wszystkie procedury będą przebiegać sprawnie i nie przyjdzie nam czekać na medyczną marihuanę w nieskończoność.